GAP Turları Tatil Home Güneydoğu Anadolu'yu Keşfe Çıkıyoruz!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

GAP Turu Mu, Karadeniz Turu Mu?

En Ekonomik ve Avantajlı Turlar Nelerdir?

Gap turu mu Karadeniz turu mu, ikileminize son veriyoruz… Hangisini seçeceğinize gelin birlikte karar verelim…

Türkiye’de gezip görebileceğiniz o kadar çok yer var ki. Tur firmaları da artık işinizi kolaylaştırıyor. Tek bir gezi programı ile bütün coğrafi bölgeyi görme şansı sunuyor. Ancak kıyaslamaya alışkın olan yapımız GAP turları mı Karadeniz turları mı diye bir ikilemde kalıyor. Aslında her iki tur da kendine göre farklı özellikler içerse de en ekonomik olanı ve daha çok beğenileni merak ediyoruz hiç şüphesiz. Biz de sayfamızda bu soruların yanıtlarını arayarak sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Gap mı Karadeniz turu mu diye soruyorsanız yazımızın devamını inceleyerek sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz. 

İki Turu Karşılaştıralım – Nereleri Göreceğiz, Ne Yiyip Ne Alacağız?

Türkiye’nin bu iki yöresini kıyaslamak oldukça güçtür. Ancak kendilerine göre belli başlı özellikleri var. Örneğin GAP tam anlamıyla bir kültür merkezidir. Kaleleri, kiliseleri, camileri, köprüleri, eski köyleri ve taş evleri ile sizleri içine çekecek bir gizeme sahip. Karadeniz ise geniş yaylaları, yemyeşil ormanları, çay bahçeleri, dereleri, türküleri ve sıcak insanları ile farklı bir cennet. İki uç seçenek olan Gap ve Karadeniz turları arasından tercih yapmanız oldukça güç. Bu nedenle hem Gap turu hem de Karadeniz turu yapmanızı öneriyoruz.

Her iki tur da sizleri ülkemizin zengin kültürü ve geçmişi ile karşılaştıracak. Gap mı Karadeniz turu mu, diye sormak bu nedenle çok mantıklı değil. Her ikisinde de ülkemizin ne kadar zengin bir coğrafya olduğunu keşfedeceksiniz.

[widget-131]

Gap Turu – Nemrut

GAP turunu seçerseniz Urfa, Mardin, Adana, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır gibi yöreleri görecek, Karadeniz’de ise Trabzon, Rize, Ordu, Samsun, Zonguldak, Bartın, Sinop, Artvin gibi şehirlere gideceksiniz.

GAP turunda Hasankeyf, Nemrut Dağı, Harran Ovası, Mardin Evleri, Balıklı Göl, Halfeti Gölü, Atatürk Barajı, Bakırcılar çarşısı, Dülük Antik Kenti, Telkari, Midyat, Saint Pierre Kilisesi gibi tarihi ve doğal güzellikleri göreceksiniz. Karadeniz turları ise sizlere Fırtına Deresi’ni, Palovit Şelalesi’ni, Ayder Yaylası’nı, Borçka’yı, Sümela Manastırı’nı, Sinop Cezaevini, çay fabrikalarını, Zigana Geçidi’ni tanıtacak. Bu yörelerin tamamı muhteşem güzellikleri ile sizi bekliyor olacak.

GAP turları süresince tepsi kebabı, çiğköfte, içli köfte, lahmacun, baklava, kaburga dolması, bumbar, keklik kebabı, künefe, hindi dolması, peynirli irmik helvasını tadacaksınız. Karadeniz turu boyunca ise mısır çorbası, muhlama, hamsi pilavı, kuymak, simit tiridi, yumurtalı fasulye, hamsi dilbesi, mısır unu helvası, acılı fındık ezmesi yiyeceksiniz.

GAP turu sonunda kendinize ve sevdiklerinize isot, antepfıstığı, nar pekmezi, mırra, bakır eşyalar, pekmez, bıtım, sumak, Süryani şarabı, altın takılar, Hatay kekiği, dokuma halıları gibi Gap hediyelik eşyaları alabilirsiniz. Karadeniz turu sonunda ise çay, anzer balı, Rize bezi, Hemşin çorabı, mısır ekmeği, fındık, kilim, keten bezi, ağaç oymalar alacaksınız.

Gap turu programı yöreyi yakından tanıyan rehberler tarafından oluşturulduğu için ödediğiniz ücretten pişmanlık duymayacaksınız. Karadeniz turu programı da aynı şekilde dolu dolu geçecek niteliklerde hazırlanır.

Yukarıdaki listeye göre görmek istediklerinizi yiyip içeceklerinizi ve alacağınız hediyeleri belirlemeniz tavsiyemiz. Çünkü her iki yörenin de kendine has güzellikleri var. Önemli olan sizin ne istediğiniz. Gap turu mu karadeniz turu mu diye soranlara eğer; Doğu’yu daha yakından tanımak istiyorsanız Urfa’dan Hatay’a kadar uzanın deriz. Ancak Kuzey’in yeşili sizi cezbediyorsa ikinci seçenek sizin için daha uygun. Mistik bir gezi olsun, eski uygarlıkların neler yaşadıklarını gözlemleyelim diyorsanız yine sizi doğu illerine bekliyoruz. Buna karşın doğa ananın nimetlerini görmek istiyorsanız yaylalar ve köyler sizleri bekliyor. Tekne turlarına, safarilere katılacağım diyorsanız GAP, Azgın dalgalara karşı koyacağım, buz gibi derelerde yüzeceğim diyorsanız Karadeniz turu öneriyoruz. Şerbetli tatlılar, çeşit çeşit baharatlar tadacağım diyorsanız sizi doğuya, balığın hasını yiyeceğim, çayın en tazesini içeceğim diyorsanız da sizi kuzeye bekliyoruz. Karşılaştırmanızı yapıp tercihte bulunmak size kalmış. Biliyoruz oldukça zor bu durum. Kolay gelsin!

En Uygun Mevsim Hangisi?-  Gap Turu Mu Karadeniz Turu Mu?

Gezilecek ve görülecek yerlerden, yenecek yemeklerden hiçbiri kararınızı vermeye etki etmediyse belki tura çıkmak istediğiniz mevsim Gap mı Karadeniz mi ikilemininizi sonlandırabilir. Geziye çıkmadan önce nereye hangi mevsimde gitmeniz gerektiğini bilmeniz de önemli.

Eylül ve Ekim ayları GAP turları için en uygun zaman. Bölge hala oldukça sıcak ve turist yoğunluğu da azalmış oluyor, İlkbahar ve Yaz aylarının başları da Karadeniz turu için ideal. Dereler hala buz gibi akıyor ve yaylalarda çeşit çeşit çiçekler açıyor.

GAP mı Karadeniz mi Daha Ekonomik?

Nereye gideceğine karar vermeden önce bütçesine göre seçim yapacak olanlar bu başlığa bakabilirler. Gezinize bütçenizden ayıracağınız miktara göre tercihinizi yapabilirsiniz. Ancak ikisinin de çok ekonomik olduğunu sanmayın.

Bütün turların otel konaklamalı, uçak bileti ve yolculuk ikramları dahil düzenlendiğini bilmenizde fayda var. Şehirlerin en iyi otellerinde konaklama imkanı sunan tur firmaları ayrıca gidilen yere özel etkinlikler de düzenlemeyi ihmal etmiyorlar. Tekne turları, sıra geceleri, yayla eğlenceleri bunlardan bazıları.

Şimdi oturup isteklerinize ve bütçenize uygun turu belirleyebilirsiniz. Tavsiyemiz her iki yöreyi de görmeniz yönünde. İyi turlar!

[widget-130]

Yorum Yap